Jordan Upholstered Dining Chair Set Of 2 – White
The Jordan Upholstered Dining Chair Set of 2 brings effortless elegance and practicality to your dining space. Featuring plush upholstered seats and backs, each chair is complemented by removable slipcovers for easy maintenance and a versatile look. Perfect for both casual meals and formal gatherings, the Jordan chairs offer a timeless style with modern convenience.
Product Details
| Overall Dimensions | 19.5”W x 24.25”D x 43”H |
|---|---|
| Materials | 30% Poyester/30% Linen/20% Cotton/20% Viscose, Birch Wood |
| Colors | White |
| Weight | 15.1 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 20.75″ |
| Seat Width | 18.12″ |
| Seat Depth | 19.62″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs & Webbing |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 30000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 15.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 19.5 × 43 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Jordan |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields





Reviews
There are no reviews yet.