Bose Hide Counter Stool – Dusty Cream
Expertly crafted with a hammered iron frame in dark bronze, the Bose Stool features a luxurious hair-on-hide leather seat. Its unique texture, sturdy sidebars, and floor protectors make it a durable and stylish choice for kitchen islands.
Product Details
| Overall Dimensions | 16”W x 16”D x 26”H |
|---|---|
| Materials | Embossed Hammered Iron, Hair on Hide |
| Colors | Dusty Cream |
| Weight | 22 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 26″ |
| Seat Width | 16″ |
| Seat Depth | 16″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Removable |
| Rub Count | 15000 |
| Material Cleaning Code | SW |
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 26 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dusty Cream |
| Style | Rustic |
| Collection | Bose |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields










Reviews
There are no reviews yet.