Dolton Upholstered Dining Armchair – Beige/natural
The Dolton Dining Chair combines rustic charm with refined comfort. Upholstered in either premium leather or a luxurious linen blend, and supported by a solid wood frame with a distressed finish, it blends durability and sophistication. This chair is the perfect addition to elevate any dining experience with its timeless style and sturdy construction. Available in Autumn Brown and Beige/Natural.
Product Details
| Overall Dimensions | 21.75”W x 23.5”D x 33.25”H |
|---|---|
| Materials | 88% Polyester/12% Linen, Ash Wood |
| Colors | Beige/Natural |
| Weight | 19.8 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19.25″ |
| Seat Width | 20″ |
| Seat Depth | 18.25″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 26.5″ |
| Rub Count | 15000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 19.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 21.75 × 33.25 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige/Natural |
| Style | Transitional |
| Collection | Dolton |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.