Halstead Upholstered Dining Chair – Cognac
Conveying a dynamic interplay of form and function, Halstead’s rounded barreled back attached to a waterfall seating structure feels fresh with a nod to mod elegance. Available in leather on fabric, Halstead is a perfect addition to any dining room.
Product Details
| Overall Dimensions | 24.5”W x 26.25”D x 30.4”H |
|---|---|
| Materials | 100% Recycled Leather |
| Colors | Cognac |
| Weight | 20 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19.5″ |
| Seat Width | 19″ |
| Seat Depth | 17.5″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 26″ |
| Rub Count | 25000 |
| Material Cleaning Code | X |
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 24.5 × 30.4 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cognac |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Halstead |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields






Reviews
There are no reviews yet.