Freemont Solid Wood Tall Cabinet – Kona Brown
With an intuitive and refined design, the Freemont Tall Cabinet features gracefully proportioned tempered glass doors with elongated metal pulls, seamlessly integrated into its mango wood frame. Elevated on a minimalist metal base, it blends bold structure with airy sophistication.
Product Details
| Overall Dimensions | 40”W x 18”D x 84”H |
|---|---|
| Materials | Mango Wood, Tempered Glass |
| Colors | Kona Brown |
| Weight | 134 lbs |
| Casegoods Door Quantity | 2 |
| Casegoods Door Dimensions | 18″x2.5″x56″ |
| Casegoods Door Hinge Type | European Cabinet Hinge |
| Casegoods Door Catch Type | Magnetic |
| Casegoods Shelf Type | Combo: Adjustable and Fixed |
| Casegoods Number Of Shelves | 4 |
| Adjustable Shelf Quantity | 3 |
| Fixed Shelf Quantity | 1 |
| Shelf Interior Dimensions | 38″x16″x14″ |
| Shelf Weight Capacity | 100 LBS Per Shelf |
| Clearance From Floor | 5.5″ |
| Anti Tip Kit Included | NO |
| Adjustable Levelers | No |
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 84 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Kona Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Freemont |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.