Aristo Leather Square Ottoman – Autum Maple
Add a touch of sophistication with the Aristo Leather Square Ottoman. Its rich, hand-woven leather texture brings warmth and style, serving as a versatile piece for seating, resting your feet, or showcasing your favorite décor.
Product Details
| Overall Dimensions | 40”W x 40”D x 16”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather,Mango Wood |
| Colors | Autum Maple |
| Weight | 56.9 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 16.5″ |
| Seat Width | 40″ |
| Seat Depth | 40″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Weight | 56.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 16 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Autum Maple |
| Style | Rustic |
| Collection | Aristo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.