Bruno Leather Rectangle Stool – Rustic Brown
The Bruno Stool combines industrial design with luxurious comfort. Featuring a tufted leather seat in a rich, warm tone, it exudes timeless sophistication. The sleek, black metal X-frame base adds a modern, sturdy touch while enhancing its minimalist aesthetic. Perfect as a versatile seating option or an accent piece, the Bruno Stool elevates any space with its refined style.
Product Details
| Overall Dimensions | 24.6”W x 16.5”D x 18.9”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Iron |
| Colors | Brown |
| Weight | 13 lbs |
| Seat Height | 18.9″ |
| Seat Width | 24.6″ |
| Seat Depth | 16.5″ |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 600 |
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 24.6 × 18.9 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Style | Industrial |
| Collection | Bruno |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields





Reviews
There are no reviews yet.