Charleston Kidney Writing Desk
Inspired by the tropical craftsmanship of the West Indies and classic British and Dutch Colonial design periods, the Charleston Writing Desk has a timeless kidney shape, stretchers, rattan drawer fronts, intricately-carved leaf motifs on the legs and a robus leather writing surface top. Crafted of Cherry Veneers, Rattan and Resin, it is finished in the deep, rich Maraschino Cherry. There are five drawers. The left and right top drawers have one removable partition, one writing slide and pencil tray for use in either drawer. The center drawer has a drop-front for keyboard use. Antique bronze round knobs and ring-pull hardware add the finishing touch.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Five drawersLeft and right top drawers have one removable partition, one writing slide and pencil tray for use in either drawerCenter drawer has drop-front for keyboard useKidney shapeRobus leather writing surface topRattan drawer frontsIntricately carved | Yes |
|---|---|
| Finish | Maraschino Cherry: finished using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of naturally occurring knots to deliver a rich warm che |
| Carton Height | 20.75 |
| Carton Length | 32.00 |
| Carton Weight | 181.00 |
| Carton Width | 64.00 |
| Depth | 28.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 30.50 |
| Knee Space | 26.5W x 20.125D x 25H |
| Material Description | Cherry Veneers, Robus Leather, Rattan and Resin |
| Number of Drawers | 5 |
| Sales Panel | HF-6750MARASCHINO-SP HF-6750WOVENCANE-SP |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Width | 60.00 |
| Weight | 152 |
| Image Role Data | {“6750_10460_85_detail”:[“Detail Image 1″],”6750_10460_85_75500_37_room”:[“Room Image 1″],”6750_10460_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_10460_85_back_silo”:[“Silo Image 2″,” |
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 60 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Kidney-shaped writing desk in deep Maraschino Cherry with a leather writing surface and rattan drawer fronts. Five drawers include a drop-front center for keyboard use.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.