Lucia Upholstered Swivel Chair – Kale Green
The Lucia Chair offers both comfort and style. Its soft, textured upholstery invites you to relax, while the sturdy solid wood frame ensures lasting durability. The swivel feature adds flexibility and comfort. Ideal for creating a cozy, relaxing corner in your home, the Lucia Swivel Chair enhances your space with its inviting design, offering a comfortable retreat for reading, lounging, or simply unwinding.
Product Details
| Overall Dimensions | 33”W x 36.5”D x 32.25”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester, Rubberwood |
| Colors | Kale Green |
| Weight | 70.4 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19″ |
| Seat Width | 29.5″ |
| Seat Depth | 24″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Back Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 26.5″ |
| Functionality | Swivel |
| Rub Count | 15000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 70.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 33 × 32.25 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Green |
| Detail Color | Kale Green |
| Style | Contemporary |
| Collection | Lucia |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields





Reviews
There are no reviews yet.