Norman Swivel Accent Chair – Almond Cocoa
The Norman Accent Chair features a beautifully crafted ash wood frame with paper rope detailing for added texture and character. Its swivel design offers both comfort and convenience, making it a functional and stylish addition to any room. Perfect for creating a cozy, welcoming atmosphere, this chair combines natural materials and thoughtful design, providing a relaxed and homely feel to your space. Available in Blue and Almond Cocoa.
Product Details
| Overall Dimensions | 32”W x 29”D x 33”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester |
| Colors | Almond Cocoa |
| Weight | 68.2 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 18″ |
| Seat Width | 24″ |
| Seat Depth | 22″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Back Cushion Composition | 100% Synthetic Fiber |
| Seat Cushion Type | Removable |
| Back Cushion Type | Reversible |
| Arm Height From Floor | 23.25″ |
| Functionality | Swivel |
| Rub Count | 15000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 68.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 32 × 33 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Almond Cocoa |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Norman |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields






Reviews
There are no reviews yet.