Rinner Leather Accent Chair – Tan
The Rinner Accent Chair features top grain leather in a sleek barrel chair design that effortlessly blends vintage and modern aesthetics. Its unique shape provides both comfort and style, making it a standout piece in any living space. The chair’s timeless appeal adds character to your room, while its modern flair ensures it complements various interior styles. Perfect for creating a chic and inviting atmosphere in your home.
Product Details
| Overall Dimensions | 35”W x 32”D x 30.5”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather |
| Colors | Tan |
| Weight | 89.54 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 18″ |
| Seat Width | 23.75″ |
| Seat Depth | 22.5″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Foam Feather & Fiber Combo |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 30.5″ |
| Material Cleaning Code | X |
| Weight | 89.54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 35 × 30.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tan |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Rinner |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields





Reviews
There are no reviews yet.