Commerce & Market Writing Desk
$1,849.99 $1,757.49
1 in stock
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
Set a youthful, energetic tone in your work space with the Commerce & Market Writing Desk, crafted of Mindi Veneers with a black finish with the wood grain showing through. The organic silhouette features 3 drawers, two removable partitions with both the left and right-side drawers and a pencil tray and mouse pad that can be used in either the left or right-side drawer. The drop-front center drawer has a cut-out for wire management.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersTwo removable partitions with both left and right side drawersPencil tray and mouse pad can be used in either left or right side drawerDrop-front center drawer with wire management cut-outFinish: Black wood finish with wood grain showing thro | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 12.25 |
| Carton Length | 34.75 |
| Carton Weight | 191.80 |
| Carton Width | 73.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Height | 30.25 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 25.375W x 17D x 2.875H |
| Knee Space | 63.5W x 19.75D x 24H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 14.75W x 17.25D x 2.875H |
| Material Description | Mindi Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 68.00 |
| Weight | 162.04 |
| Image Role Data | {“5899_10466_443_458_89_room”:[“Room Image 1″],”7228_85071_99_5899_10458_89_room”:[“Room Image 2″],”EC574_097___5899_10458_89”:[“Room Image 3″],”5899_10458_89_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
| Weight | 162.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 68 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Wide writing desk in black mindi veneers with wood grain showing. Three drawers offer straightforward storage for a clean, casual home office workspace.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.