Teddy Plush Accent Chair – Granite
$1,099.99
3 in stock
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
The Teddy Plush Accent Chair features soft faux fur upholstery and Pirelli webbing, offering both comfort and durability. Its modern sculptural design and unique silhouette bring a bold and stylish touch to any space, while the sleek, contemporary aesthetic elevates the overall look of your living area or lounge.
Product Details
| Overall Dimensions | 32.5”W x 31.5”D x 29”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester |
| Colors | Granite |
| Weight | 57.2 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 18.5″ |
| Seat Width | 22″ |
| Seat Depth | 24.5″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 28.5″ |
| Rub Count | 50000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 57.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 32.5 × 29 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | Granite |
| Style | Contemporary |
| Collection | Teddy |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields





Reviews
There are no reviews yet.