Charleston Bench
A fresh take on vintage design, the charming Charleston Bench is crafted of wood and accented by cane on the back and inside and outside arms. Featuring intricately-shaped legs, the piece is finished in Haint Blue, a soft color which can be found on the ceilings of porches and entryways, window shutters and doors in the American South, dating back more than 200 years from the Gullah folklore that held the color kept “haints” or spirits from entering homes and dwellings. The cushion is upholstered in the Oyster performance fabric for stain resistance and cleanability.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric seat cushionPerformance fabricTack in floor glideCane back and inside and outside armsFinish: Haint Blue: A soft blue color which can be found on the ceilings of porches and entryways, window shutters and doors. Inspired by Gullah folklore brought | Yes |
|---|---|
| Finish | Haint Blue: A soft blue color which can be found on the ceilings of porches and entryways, window shutters and doors. Inspired by Gullah folklore brought to the American South more than 200 y |
| Fabric | 51% Rayon, 22% Linen, 16% Polyester, 11% Cotton |
| Arm Height | 25.25 |
| Carton Height | 38.50 |
| Carton Length | 27.75 |
| Carton Weight | 80.52 |
| Carton Width | 57.25 |
| Depth | 24.50 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Oyster (Performance); Fabric Contents: 51% Rayon, 22% Linen, 16% Polyester, 11% Cotton; Cleaning Code S (Clean with solvent or dry-cleaning product) |
| Height | 35.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Wood, Fabric and Cane |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Oyster-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Cushion Thickness | 3 |
| Seat Depth | 18 |
| Seat Height | 20 |
| Seat Width | 50.375 |
| Style | Traditional/Formal |
| Weight Capacity | 600 lbs |
| Width | 54.25 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Blues |
| Weight | 43.12 |
| Image Role Data | {“6750_50004_40_detail”:[“Detail Image 1″],”6750_50002_44_50004_40_room”:[“Room Image 1″],”6750_50002_44_50004_40_room2”:[“Room Image 2″],”6750_75906_00_50004_40_75410_40_room”:[“Room Image 3 |
| Weight | 43.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 54.25 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Traditional bench crafted of wood, fabric and cane with a blue finish, offering stationary seating in a beige color family.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields






Reviews
There are no reviews yet.