Charleston Upholstered Arm Chair
Exuding character and charisma, the shapely Charleston Arm Chair is inspired by the tropical craftsmanship of the West Indies and the woven cane accents of classic British and Dutch Colonial design. Featuring a seat and back upholstered in the Chateau Linen fabric, the chair has bronze-colored nailhead trim along the seat, and welt trim along the top and sides. The entire outside back of the chair is covered in cane. The carved cabriole legs are finished in Maraschino Cherry, using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral patterns with the selective inclusion of naturally occurring knots to deliver a rich warm cherry finish and a smooth, sophisticated aesthetic.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Upholstered seat and backCane outside backTack in floor glideBronze nailhead trim along seat baseWelt trimFinish: Maraschino Cherry: finished using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of na | Yes |
|---|---|
| Finish | Maraschino Cherry: finished using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of naturally occurring knots to deliver a rich warm che |
| Fabric | 80% Polyester, 15% Viscose, 5% Linen |
| Arm Height | 23.125 |
| Carton Height | 31.25 |
| Carton Length | 39.25 |
| Carton Weight | 41.80 |
| Carton Width | 30.25 |
| Depth | 28.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 19.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 21.5 |
| Distressing | No |
| Fabric 1 | Chateau Linen; Fabric Contents: 80% Polyester, 15% Viscose, 5% Linen; Cleaning Code: S (Clean with Solvent or dry-cleaning product) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 40.00 |
| Material Description | Fabric and Cane |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Chateau-Linen-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6750MARASCHINO-SP HF-6750WOVENCANE-SP |
| Seat Depth | 17 |
| Seat Height | 19.25 |
| Seat Width | 25 |
| Seat to Back Height | 22.75 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 26.75 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 27.94 |
| Image Role Data | {“6750_75207_600_610_85_room”:[“Room Image 1″],”6750_75600_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_75600_85_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6750_75600_85_str |
| Weight | 27.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 26.75 × 40 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Traditional dining arm chair with fabric upholstery and cane accents on a dark wood frame. Part of the Charleston collection.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields





Reviews
There are no reviews yet.