Charleston Upholstered Seat Arm Chair
Timeless, warm and inviting, the Charleston Arm Chair with an upholstered seat is the essence of gracious living. The chair has a wood splatback and fretwork design with a rolled claw arm and scalloped apron. The Maraschino Cherry finish uses natural grain Cherry veneers and showcases the dramatic cathedral pattern with the selective inclusion of naturally-occurring knots to deliver a rich warm cherry finish and smooth sophisticated aesthetic. The seat is upholstered in a sand-colored fabric.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric seatWood splatback designTack in floor glideRolled claw armScalloped apronFinish: Maraschino Cherry: finished using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of naturally occurring knots t | Yes |
|---|---|
| Finish | Maraschino Cherry: finished using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of naturally occurring knots to deliver a rich warm che |
| Fabric | 100% Polyester |
| Alternate Finish Items | 6750-75300-97 |
| Arm Height | 24.5 |
| Carton Height | 19.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 28.82 |
| Carton Width | 45.00 |
| Depth | 26.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 22 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 20.5 |
| Distressing | No |
| Fabric 1 | Sand; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code: SW (Clean with water-based cleaning agent) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 38.50 |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-SAND-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6750MARASCHINO-SP |
| Seat Cushion Thickness | 2.25 |
| Seat Depth | 19.5 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Width | 20.75 |
| Seat to Back Height | 19.75 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 25.50 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 18.04 |
| Image Role Data | {“6750_75200_00_75300_310_85_room”:[“Room Image 1″],”6750_75300_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_75300_85_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6750_75300_8 |
| Weight | 18.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 25.5 × 38.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Traditional dining arm chair with a fabric-upholstered seat and dark wood finish, from the Charleston collection.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields





Reviews
There are no reviews yet.