Big Sky Three Drawer Nightstand
$1,849.94 $1,757.44
10 in stock
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
With an American West vintage charm, the Big Sky Nightstand has a straightforward silhouette design crafted of Pecky Hickory Veneers with a solid-wood edged top. Finished in the warm and rustic Vintage Natural, the piece is accented by dark brushed bronze pulls in a buckle style. With three self-closing drawers, the top drawer has a removable felt liner. There’s a power supply and a cord clip on the back, and the bottom drawer is cedar-lined.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersTop drawer has removable felt linerPower supplyCord clip on backFinish: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers.Hardware: Dark brushed bronze pulls in buckle styleDistressed Finished: Worm holes, rasp | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 168.43 |
| Carton Width | 36.00 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 25W x 11.375D x 5.5H |
| Drawer Handle Finish | Dark Brushed Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Feature Filter | USB Port |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Cedar and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Power Supply Type | FC-707 – 3 Plug Surface Mount with USB A |
| Sales Panel | HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 145.28 |
| Image Role Data | {“6700_90266_80_015_80_room”:[“Room Image 1″],”6700_90266_80_117_80_015_80_room”:[“Room Image 2″],”6700_90015_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_90015_80_straight_silo”:[“Sil |
| Weight | 145.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 32 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
| Features | Power |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Three-drawer nightstand in Pecky Hickory veneers with a warm Vintage Natural finish and dark brushed bronze pulls. Self-closing drawers include a felt-lined top and cedar-lined bottom, plus a rear power supply and cord clip.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields






Reviews
There are no reviews yet.