Alvaro Leather Counter Stool – Golden Wheat
Our Alvaro Counter Stool isn’t just furniture—it’s a statement. With supple top-grain leather, warm acacia wood, and sleek tapered legs, it transforms every meal into a design moment.
Product Details
| Overall Dimensions | 18”W x 20”D x 37.5”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Acacia Wood |
| Colors | Golden Wheat |
| Weight | 25 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 26″ |
| Seat Width | 18″ |
| Seat Depth | 17.5″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 18 × 37.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Golden Wheat |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Alvaro |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields









Reviews
There are no reviews yet.