Belfort Leather Counter Stool – Sedona Brown
The Belfort Counter Stool combines sleek modern design with understated elegance. Featuring a slim metal frame with a brushed finish, it offers durability and contemporary style. The padded seat, upholstered in a soft, neutral fabric or leather, provides comfort, while the low backrest adds a subtle touch of support. Perfect for kitchen islands or high-top tables, the Belfort Stool enhances any space with its minimalist sophistication.
Product Details
| Overall Dimensions | 15”W x 15”D x 30”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Iron |
| Colors | Sedona Brown |
| Weight | 13.11 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 26″ |
| Seat Width | 15″ |
| Seat Depth | 15″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Composition | Foam and Fiber |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 500 |
| Material Cleaning Code | X |
| Weight | 13.11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 15 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sedona Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Belfort |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields










Reviews
There are no reviews yet.