Hyland 24″ Counter Stool, Brown
An upholstered Counter Chair that sports a crisp white finish and cream-colored fabric seat for a fresh, comfortable addition to any kitchen or dining area. The horizontal slatback design features a shaped top rail for a relaxed transitional appeal for modern, farmhouse or coastal environments. Stretchers add structural support and a place to rest your feet when seated at the Hyland Counter Table or a Counter Bar.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Crafted from solid Asian hardwoods | Yes |
|---|---|
| Use with the Hyland Dining Collection or at a Kitchen Counter or other Counter Height bars | – |
| Front and Side Stretchers add comfort and structural strength to the chair frame | Yes |
| Cream-coloared upholstered seat adds style and comfort to the chair | Yes |
| Solidly constructed using mortise-and-tenon joinery and screwed corner blocks for exceptional stability. | Yes |
| Plastic glides help prevent mars or scratches to floors | Yes |
| Weight capacity: 250 lbs. | Yes |
| 100% polyester fabric | Yes |
| Fabric color: Cream | Yes |
| Milk finish | Yes |
| Product Size | 19.5 x 22.5 x 42 in |
| Weight | 250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 19.5 × 42 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Hyland |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields







Reviews
There are no reviews yet.