Rooney Leather 26″ Bar Stool – Jet Black
The Rooney Counter Stool features top grain leather and ash wood, combining stealth elegance with a comfortable and inviting dining experience. Its sleek design and durable materials make it an ideal choice for elevating your kitchen island or bar area with modern sophistication.
Product Details
| Overall Dimensions | 18”W x 20.5”D x 38.25”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Ash Wood |
| Colors | Jet Black |
| Weight | 14.3 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 26″ |
| Seat Width | 17.25″ |
| Seat Depth | 17″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Material Cleaning Code | X |
| Weight | 14.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 18 × 38.25 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Jet Black |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Rooney |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields











Reviews
There are no reviews yet.