Wayne Leather Counter Stool – Autumn Brown
With supple top-grain leather and a sturdy ash wood frame, the Wayne Counter Stool offers an inviting blend of comfort and style. Thoughtfully designed soft curved legs add a touch of subtle sophistication. A statement piece designed for both luxurious dining and lasting durability.
Product Details
| Overall Dimensions | 19.25”W x 23”D x 38.5”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Ash Wood |
| Colors | Autumn Brown |
| Weight | 19.8 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 26″ |
| Seat Width | 17.25″ |
| Seat Depth | 19.25″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 19.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19.25 × 38.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Autumn Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Wayne |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields






Reviews
There are no reviews yet.