Achen Hide Bench – Dusty Cream
The Achen bench is a chic blend of contrasts. The textured hammered iron frame compliments the organic upholstered hide seats. Plush corners balance the tapered legs. The combination is a beautifully casual design. Available in Blonde, Ivory and Sparrow Gray.
Product Details
| Overall Dimensions | 28”W x 16”D x 18.5”H |
|---|---|
| Materials | Hair on Hide, Embossed Hammered Iron |
| Colors | Dusty Cream |
| Weight | 25.5 lbs |
| Seat Height | 18.5″ |
| Seat Width | 28″ |
| Seat Depth | 16″ |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 15000 |
| Weight | 25.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 28 × 18.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dusty Cream |
| Style | Industrial |
| Collection | Achen |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields






Reviews
There are no reviews yet.