Archie Upholstered Dining Chair – Birch Cream
Wrapped in a comfy fabric and supported by a sturdy solid wood frame, The Archie Dining Chair captures a contemporary elegance. Its refined silhouette makes it an ideal choice for both grand dining rooms and intimate spaces. Available in Maple Brown, Charcoal, Bison Brown and Birch Cream.
Product Details
| Overall Dimensions | 23.25”W x 23.75”D x 31.75”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester |
| Colors | Birch Cream |
| Weight | 19 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 18.75″ |
| Seat Width | 18.5″ |
| Seat Depth | 18.5″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 23.5″ |
| Rub Count | 25000 |
| Material Cleaning Code | W |
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 23.25 × 31.75 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Birch Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Archie |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields







Reviews
There are no reviews yet.