Chelsea Upholstered/wood Dining Chair – Pixel Ivory
Chelsea Dining Chair merges sleek design with exceptional comfort, making it a standout addition to any dining space. Upholstered in a soft, boucle fabric, this chair provides a cozy seating experience while maintaining a modern aesthetic. Its sturdy wooden frame and streamlined silhouette ensure long-lasting support and style, perfect for both casual meals and elegant gatherings.
Product Details
| Overall Dimensions | 22”W x 27.75”D x 32”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester, Ash Wood |
| Colors | Pixel Ivory |
| Weight | 30.8 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 20.75″ |
| Seat Width | 19.5″ |
| Seat Depth | 19.5″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Back Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 15000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 30.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.75 × 22 × 32 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | Pixel Ivory |
| Style | Contemporary |
| Collection | Chelsea |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.