Melange Dixon Writing Desk
With its light gray casual finish, X-base and stretcher, the Dixon Writing Desk would be at home in a light-infused loft or cottage studio office. The chic modern desk has 3 drawers, including two utility drawers with a removable writing insert that can be used in either drawer and a center drawer with drop-front for keyboard use. Crafted of Oak Veneers and accented with simulated leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersTwo utility drawers with a removable writing insert that can be used in either drawerOne center drawer with drop-front for keyboard useLeft and right drawer opening: 10 3/4W x 18D x 2HKeyboard drawer opening: 23W x 18 3/16D x 2 1/4HKneehole d | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 10.50 |
| Carton Length | 35.75 |
| Carton Weight | 151.80 |
| Carton Width | 65.75 |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Dark Grey |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 23W x 18D x 2H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Knee Space | 53 3/4W x 25 3/8H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 10.75W x 18D x 2H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Material Description | Oak Veneers with Simulated Leather and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 124.3 |
| Image Role Data | {“638_10019_GRY_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_10019_GRY_room”:[“Room Image 1″],”638_10019_GRY_drawerside”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_10019_GRY_visitorssi |
| Weight | 124.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Melange |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Light gray writing desk with X-base and stretcher, crafted of oak veneers with simulated leather accents. Three drawers include two utility drawers with a removable writing insert and a drop-front center for keyboard use.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.