Adalynne Upholstered Sectional – Buttermilk
Sink into ultimate comfort with this modern sectional sofa, upholstered in buttermilk-soft yet durable polyester fabric. Generously padded with high-resilience foam, each seat offers plush support and cloud-like coziness. The expansive U-shaped design is perfect for living rooms, family spaces, or entertainment areas. Clean lines and a neutral palette blend effortlessly with contemporary, modern farmhouse, and minimalist décor. A stunning centerpiece that invites relaxation and everyday luxury.
Product Details
| Overall Dimensions | 156”W x 78”D x 28.5”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester |
| Colors | Buttermilk |
| Weight | 180 lbs |
| Seat Count | 6 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 16.25″ |
| Seat Width | 125.5″ |
| Seat Depth | 26″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs & Webbing |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Back Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 28.5″ |
| Rub Count | 50000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78 × 156 × 28.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Buttermilk |
| Style | Contemporary |
| Collection | Adalynne |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.