Claire Upholstered Sofa – Amber
The Claire Velvet Sofa exudes elegance and sophistication with its plush velvet upholstery and channel-tufted design. Its luxurious texture and curved silhouette create a refined yet inviting seating option. Perfect for modern or classic interiors, this sofa adds a statement of style and comfort to your living space.
Product Details
| Overall Dimensions | 94”W x 38”D x 30”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester, Rubberwood |
| Colors | Amber |
| Weight | 133 lbs |
| Seat Count | 3 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 17.71″ |
| Seat Width | 75.59″ |
| Seat Depth | 25.2″ |
| Seat Construction | 8 Way Hand Tied |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 30″ |
| Rub Count | 20000 |
| Material Cleaning Code | X |
| Weight | 133 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 94 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Orange |
| Style | Contemporary |
| Collection | Claire |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields






Reviews
There are no reviews yet.