Big Sky Three Drawer Chest
$2,379.00 $2,260.05
3 in stock
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
Vintage and tactile with a chic flair, the Big Sky Three-Drawer Chest combines a Pecky Hickory Veneer solid-wood-edged top in a Vintage Natural finish revealing the authentic knots and wood grain with a burlap-wrapped case accented by a patterned nailhead design. With three self-closing drawers, the top drawer has a removable felt liner and the bottom drawer is cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersTop drawer has a removable felt linerNailhead trim designFinish: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Burlap wrapped case. The burlap featured on the Big Sky Three Drawer Chest is a natural materi | Yes |
|---|---|
| Finish | Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Burlap wrapped case. The burlap featured on the Big Sky Three Drawer Chest is a natural material and slight color variati |
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 24.25 |
| Carton Weight | 159.39 |
| Carton Width | 42.25 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 26.875W x 13.5D x 6H |
| Drawer Handle Finish | Dark Brushed Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Dust Bottom | Yes |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers with Cedar, Burlap, Nailheads and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Medium Wood |
| Weight | 139.55 |
| Image Role Data | {“6700_90366_013_217_80_room”:[“Room Image 1″],”6700_90217_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_90217_80_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6700_90217_80_top”:[ |
| Weight | 139.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 38 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Three-drawer chest pairs a Pecky Hickory veneer top in Vintage Natural with a burlap-wrapped case and patterned nailhead detail. Self-closing drawers include a removable felt-lined top and cedar-lined bottom.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields





Reviews
There are no reviews yet.