Big Sky Portrait Mirror
$1,259.94 $1,196.94
4 in stock
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
Inspired by rugged American wilderness landscapes, the Big Sky Portrait Mirror is tactile and organic with a dramatic crosshatch texture on the border finished in the charcoal-colored Furrowed Bark. Crafted of wood and resin, it is accented with a contrasting trim in Vintage Natural around the mirror.
Product Details
| Carton Height | 6.50 |
|---|---|
| Carton Length | 41.75 |
| Carton Weight | 80.52 |
| Carton Width | 49.00 |
| Depth | 2.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 44.00 |
| Material Description | Wood, Resin and Mirror |
| Mirror Glass Diagonal | 42.875 |
| Mirror Glass Dimensions | 26W x 34H |
| Sales Panel | HF-6700CROSSHATCH-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 36.25 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 64.24 |
| Image Role Data | {“6700_90202_80_004_99_room”:[“Room Image 1″],”6700_90004_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 64.24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 36.25 × 44 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Portrait mirror framed in charcoal Furrowed Bark with a crosshatch texture, accented by Vintage Natural trim. Wood-and-resin construction delivers a tactile, organic look.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.