Saint Armand Nest of Tables
$599.99 $569.99
4 in stock
Please fill in the fields below with the shipping destination details in order to calculate the shipping cost.
The swirling, graceful silhouette of the Saint Armand Nest of Tables combining rustic Acacia Solid Wood with metal exudes industrial luxe. Perfect for settings from lofts to townhomes to farmhouses, the large table measures 19 X 24 ¼ H and the small table measures 14 x 20 ¼ H.
Product Details
| Alternate Finish Items | 5601-50001-BLK |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 26.50 |
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 33.07 |
| Carton Width | 21.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Acacia Solids with Metal Tubing and Metal Sheet |
| Metal Distressing | No |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 30 lbs (small table), 50 lbs (large table) |
| Width | 19.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 24.25 |
| Image Role Data | {“5601_50001abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”5601_50001silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_50001top1″:[“Top Silo Image 1″],”5601_50001top2”:[“Top Silo Image 2”]} |
| Weight | 24.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 24.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Industrial-luxe nest of tables combining rustic acacia wood with metal for a graceful, swirling silhouette. Large table is 19 in. W x 19 in. D x 24.25 in. H; small is 14 in. W x 20.25 in. H.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.