Melange Holmes C-Shaped Accent Table
How could a table so handy be so exquisitely stylish? Designed in a C-shape to allow it to be pulled up underneath and over a chair or sofa, the Holmes has a convenient compact footprint and has a silver leaf top with glass overlay and a gold-finished metal base.
Product Details
| Carton Height | 29.50 |
|---|---|
| Carton Length | 16.00 |
| Carton Weight | 24.20 |
| Carton Width | 16.00 |
| Depth | 12.00 |
| Distressing | No |
| Height | 25.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Stainless Steel with Glass and Silver Leaf |
| Metal Distressing | No |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 40 lbs |
| Width | 12.00 |
| Weight | 11 |
| Image Role Data | {“638_50535_00_room”:[“Room Image 1″],”638_50535_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_50535_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 25.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
C-shaped accent table that slides over a chair or sofa for a handy surface. Features a silver-leaf top with glass overlay and a gold-finished metal base.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.