Nesting Tables
These clever, chic and casual nesting tables crafted of hardwoods and metal with painted wood tops are just what you need to tuck beside your favorite chairs in multiple spaces in your home. The large table is 23 ½ wide x 18 deep x 26 ¼ high, while the smaller table measures 19 ½ wide x 15 ¼ deep x 24 inches high
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 28.75 |
| Carton Length | 20.75 |
| Carton Weight | 37.48 |
| Carton Width | 25.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Height | 26.25 |
| Material Description | Hardwoods and Metal Tube |
| Metal Distressing | No |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 40 lbs (small table), 60 lbs (large table) |
| Width | 23.50 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 26.46 |
| Image Role Data | {“500_50_949_DKW_room”:[“Room Image 1″],”CC510_SW_048_500_50_949_DKW_room”:[“Room Image 2″],”500_50_949_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”500_50_949_DKW_top”:[“Top Silo Image 1” |
| Weight | 26.46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 23.5 × 26.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | 500-50 & Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Two nesting accent tables with a black gunmetal frame and black/gray painted wood tops. Space-saving design tucks neatly beside sofas or chairs.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.