Melange Amberly Credenza
Set a champagne-and-roses mood for everyday spaces with the alluring Amberly Credenza, crafted of Maple Veneers wrapped in linen and covered with silver leaf in a champagne finish. The interior is finished in a tasteful taupe-gray paint, and a textured metal bar pull in a champaign finish adds a final classy touch. Four doors with one adjustable shelf behind the pair of center doors and one adjustable shelf behind each right and left side door.
Product Details
| Four doorsOne adjustable shelf behind pair of center doorsOne adjustable shelf behind each right and left side doorFinish: Silver leaf in champagne finish over linen. The interior is finished in a taupe, gray paint.Hardware: Textured metal bar pull hardwa | Yes |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 46.00 |
| Carton Length | 26.00 |
| Carton Weight | 281.60 |
| Carton Width | 79.00 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | No |
| Height | 42.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Maple Veneers, Silver Leaf and Linen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 75.25 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 222.2 |
| Image Role Data | {“638_85555_95_room”:[“Room Image 1″],”638_85555_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85555_95_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”638_85555_95_top”:[“Top Silo |
| Weight | 222.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 75.25 × 42.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Credenza in linen-wrapped maple veneers with a silver leaf champagne finish and textured metal bar pulls. Four doors conceal a taupe-gray interior with three adjustable shelves.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.