Refined Leather Swivel Gliding Recliner
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
A more elevated recline experience, in 360 degrees. Refined is a medium-sized option that provides ample space to kick back in cloud-soft comfort, with an innovative recline system and full 360 degree swivel. Relaxation of the future, complete with pop-out cupholders to hold your favorite beverage, the Refined Swivel Gliding Recliner has everything you need for elevated relaxation.
Features
| Cupholders | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Refined |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Extra-Firm, High-Resiliency (HR) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 165.000 lb |
| Product Weight | 176 lb |
| Weight | 176 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 39 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Refined |
| Features | Cupholders, Leather, Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields





Reviews
There are no reviews yet.