Arlo Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Enjoy the high-end look of leather and the comfort of an ergonomic loveseat built for two with the Arlo Power Reclining Loveseat with Power Headrests. With a power control in each arm, both people sitting can independently adjust the recline and headrests to suit their preference in the moment. And with USB charging ports built into the controls, you don’t have to worry about your devices dying. Pull-tufted, triple-divide back cushions keep your head, neck and lower back supported, while contoured seats with chaise pads take pressure off your legs as you sit. Rounded pad-over track arms give you a place to rest your forearms and help you stay relaxed. With our patented DualFlex Spring System™, you can enjoy the loveseat’s pleasing mix of firmness and flexibility for years to come. Choose from more than 50 options of leather or leather match upholstery to create a look that’s all your own.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 54.100 |
| Carton Weight | 243.000 lb |
| Product Weight | 243 lb |
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.