Arlo Leather Reclining Sofa
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
Stay comfortable and enjoy the luxurious look and feel of the Arlo Reclining Sofa, available in premium leather upholstery. While sitting together with your family, enjoy the support of pull-tufted, triple-divide back cushions which bolster your head, neck and lower back as you unwind. To recline, simply use one of the easy-to-access handles in either of the arms. As you are relaxing, sink into the comfort of contoured seats with chaise pads and take pressure off your forearms with rounded pad-over track arms. Our patented DualFlex Spring System™ ensures firmness and flexibility as you sit. To create a look that’s all your own, choose from one of more than 50 leather or leather match options that look elegant and are easy to clean.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 74.010 |
| Carton Weight | 344.000 lb |
| Product Weight | 344 lb |
| Weight | 344 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.