Davis Leather Power Recliner with Power Headrest
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
Davis features a rolled arm that slopes back for a sharp look, adding to its clean, tailored appeal. Slight contoured seating cradles you while the divided back cushion and fully padded footrest provide comfort for your tired feet. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position, and a dual power button allows you to independently adjust the headrest for custom relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Davis |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 26.331 |
| Carton Weight | 146.000 lb |
| Product Weight | 128 lb |
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Davis |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields






Reviews
There are no reviews yet.