Rio Leather Power Recliner with Power Headrest
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
Get the personalized comfort of a powered recliner and the high-end look of leather with the Rio Power Recliner with Power Headrest. When you’re ready to relax, independently adjust the headrest and recline using a convenient power control in the arm. We’ve also added a built-in USB charging port in the power control, so you never have to worry about your devices dying. Plush divided back cushions keep your neck, back and lower lumbar supported. And inset padded arms have a refined look and take pressure off your forearms. Durability is guaranteed with our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which provides firmness and flexibility as you sit and ensures a lifetime of comfort. Available in over 50 options of our premium leather, you can create a look that suits your style and will look great for years to come.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 26.331 |
| Carton Weight | 145.000 lb |
| Product Weight | 128 lb |
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Leather, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields







Reviews
There are no reviews yet.