Charleston Two-Door Accent Chest
Capturing the vintage charm of the coastal South, the Charleston Two-Door Accent Chest has two doors with soft-close hinges and decorative fretwork accents along the edges of the case. Crafted of Maple Veneers, the cabinet is finished in a weathered Verdigris Green, also known as “true Charleston green,” a color seen in the Low Country as the result of the natural patina formed when copper is exposed to air and seawater. The loop pull hardware is in an antique pewter color. One adjustable shelf behind the doors.
Product Details
| Two doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelf behind doorsConcave shapeDecorative fretwork accents along edgesFinish: Verdigris Green: Also known as the “true Charleston green,” Verdigris Green is the result of the natural | Yes |
|---|---|
| Finish | Verdigris Green: Also known as the “true Charleston green,” Verdigris Green is the result of the natural patina formed when copper is exposed to air and seawater. This weathered green color r |
| Levelers | Yes |
| Base Panel Opening | 26.125W x 9.75D x 11.5H |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 18.50 |
| Carton Weight | 156.20 |
| Carton Width | 36.25 |
| Depth | 15.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 9.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 26.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Maple Veneers and Resin |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 27.625W x 12D x 12H |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 32.75 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 27.625W x 12D x 1.5TH |
| Weight | 138.16 |
| Image Role Data | {“6750_50001_32_detail”:[“Detail Image 1″],”6750_50001_32_room”:[“Room Image 1″],”6750_50001_32_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_50001_32_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Op |
| Weight | 138.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 32.75 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Green |
| Detail Color | Greens |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Traditional two-door accent chest in a green finish, crafted from maple veneers with one interior shelf for concealed storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.