Bellevue Queen Bed
Regal elegance, in an on-trend traditional package sure to elevate your bedroom. With the rich whiskey brown finish and the eye-catching glint of a nailhead trim, the Bellevue queen bed has beautifully crafted detailing that will make you want to look closer. You’ll slumber in luxury, surrounded by the elegant, smooth traditional curves of the head and footboard, upholstered in creamy tan performance fabric. A true heirloom piece, the Bellevue brings regal elegance to last a lifetime.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bellevue |
|---|---|
| Style | Traditional |
| Carton Volume | 183.480 |
| Carton Weight | 242.000 lb |
| Product Weight | 209.9 lb |
| Carton Volume | 18.040 |
| Weight | 209.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 65 × 56 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Bellevue |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields






Reviews
There are no reviews yet.