Verona King Upholstered Bed
Make a statement with the Verona dresser, designed for those seeking true transitional elegance. Its soft curved base details and rich medium brown oak finish create an elevated bedroom space. Fashioned from rubberwood solids and white oak veneers, and adorned with antique bronze hardware, this dresser is sure to be an enduring staple in your home. With ample space in six soft-closing drawers, the Verona is the ultimate in functionality and sophistication.
Product Details
| Collection | Verona |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Headboard Style | Upholstered |
| Type | Beds |
| Carton Volume | 0.001 |
| Carton Weight | 249.000 lb |
| Product Weight | 249 lb |
| Carton Volume | 22.740 |
| Weight | 249 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 85 × 83 × 55 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Verona |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields





Reviews
There are no reviews yet.