Adelaide Solid Wood 6dwr Chest – Cocoa Brown
Our Adelaide Collection celebrates masterful craftsmanship, showcasing rich mango wood and elegant paneling. Its timeless silhouette merges classic detailing with modern simplicity, creating a warm, sophisticated retreat in your space. Available in Cocoa Brown and Natural White Wash.
Product Details
| Overall Dimensions | 36”W x 22.75”D x 62”H |
|---|---|
| Materials | Mango Wood |
| Colors | Cocoa Brown |
| Weight | 202 lbs |
| Casegoods Drawer Count | 6 |
| Casegoods Small Drawer Dimensions | 26″W x 14.63″D x 3″H |
| Casegoods Large Drawer Dimensions | 26″W x 14.63″ D x 7.5″ H |
| Anti Tip Kit Included | YES |
| Weight | 202 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 36 × 62 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cocoa Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Adelaide |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.