Normandy Pair of Upholstered Dining Chairs
Simple geometry creates a look of timeless elegance with the Normandy upholstered dining chair. Inspired by European architecture, this chair features a minimalist silhouette with soft curves and angles in an inviting, warm driftwood finish. Crafted with sustainability and durability in mind, the Normandy chair is comprised of scratch-resistant FSC-certified wood and upholstered in a stain-resistant performance fabric. Pair with the Normandy table to create a harmonized look for your dining space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Normandy |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Type | Dining Tables |
| Carton Volume | 6.830 |
| Carton Weight | 42.900 lb |
| Product Weight | 35 lb |
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Normandy |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields






Reviews
There are no reviews yet.