Modern Mood Counter Height Table
French bistro meets penthouse suite with the unmistakably modern yet timeless Modern Mood Counter Height Table. Crafted of Quartered Oak Veneers in a light Diamond finish with crystal-like alabaster hues, the tulip-shaped base is covered in brushed metal in a warm pewter finish.
Product Details
| Counter heightRound shapeMetal tulip shaped baseFinish: Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Brushed metal in warm pewter f | Yes |
|---|---|
| Finish | Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Brushed metal in warm |
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6850-75202-89 |
| Carton Height | 379.30 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 115.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 40.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.00 |
| Important Use Information | We recommend using coasters, placements and trivets when using hot containers with this item. It is also recommended to provide quick cleanup for any spills to minimize exposure to moisture. |
| Material Description | Oak Veneers, Resin and Iron |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 103 |
| Image Role Data | {“6850_75202_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6850_75202_907_80_350_95_room”:[“Room Image 1″],”6850_75202_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_75202_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
A modern counter-height table crafted from Quartered Oak Veneers in a light Diamond finish. The tulip-shaped base is clad in brushed metal with a warm pewter tone.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.