Walter Upholstered Sectional W/laf Chaise – Heathered Gray
Unwind in style with the Walter Sectional with LAF Chaise in Heathered Gray. Featuring plush polyester fabric, sophisticated biscuit tufting, and a sleek tuxedo arm design, this sectional offers both comfort and elegance. Sit back, relax, and let style take center stage.
Product Details
| Overall Dimensions | 104.75”W x 63.75”D x 30”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester, Rubberwood |
| Colors | Heathered Gray |
| Weight | 215.39 lbs |
| Seat Count | 4 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 18″ |
| Seat Width | 80″ |
| Seat Depth | 25″ |
| Seat Construction | 8 Way Hand Tied |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 30″ |
| Rub Count | 25000 |
| Material Cleaning Code | X |
| Weight | 215.39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63.75 × 104.75 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | Heathered Gray |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Walter |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.