Waterfall Black Rectangular Dining Table
The perfect centerpiece for your next dinner party, this gorgeous dining table brings the ultimate in transitional style. The deep ebony finish fits seamlessly with the rich brown base accents for an on-trend color combination. Meticulously crafted from rubberwood solids and oak veneers, this piece is built to be everlasting. Complete with an 18” inch butterfly leaf that extends the table to a vast 100”, you’ll have ample space to host up to eight guests. The graceful namesake waterfall edges give this table true elegance.
Product Details
| Collection | Waterfall |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Type | Dining Tables |
| Carton Volume | 20.262 |
| Carton Weight | 212.000 lb |
| Product Weight | 212 lb |
| Weight | 212 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 100 × 30 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Waterfall |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.