Jackson Leather Accent Chair – Truffle Brown
Effortlessly blending bold structure with luxurious comfort, the Jackson accent chair redefines modern elegance. Its sleek metal frame cradles a plush, tailored seat, offering a perfect retreat for intimate moments or serene solitude. Designed to be more than furniture, it invites you to relax, dream, and discover the beauty of timeless sophistication.
Product Details
| Overall Dimensions | 25.75”W x 37”D x 34.5”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Iron |
| Colors | Truffle Brown |
| Weight | 34.2 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 18.5″ |
| Seat Width | 21.75″ |
| Seat Depth | 22.375″ |
| Seat Construction | Slingback |
| Seat Cushion Composition | Foam Feather & Fiber Combo |
| Seat Cushion Type | Removable |
| Back Cushion Type | Removable |
| Arm Height From Floor | 20.25″ |
| Rub Count | 12,000- 15,000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 34.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 25.75 × 34.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Truffle Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Jackson |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields







Reviews
There are no reviews yet.