Melange Credenza
The Mélange credenza has four doors with large square hardware. It can also be used as an entertainment console.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 35.50 |
|---|---|
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 294.80 |
| Carton Width | 96.25 |
| Depth | 20.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan Veneers and Robus Leather |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 8 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 92.25 |
| Wood Distressing Type | Planking, wormholes, knife marks, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 242 |
| Image Role Data | {“638_85181abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85181silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85181top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 242 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 92.25 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Four-door credenza with large square hardware, usable as an entertainment console. Pecan veneers in a distressed medium pecan finish with eight interior shelves.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.