Charleston Demilune Accent Table
Inspired by the English heritage and charm of the coastal South, the Charleston Demilune Accent Table is offered in a semi-circle demilune shape with one fixed shelf, carved accents and subtly highlighted finish trim. Crafted of Maple Veneers, the piece is finished in Haint Blue, a soft color which can be found on the ceilings of porches and entryways, window shutters and doors brought to the American South more than 200 years ago from the Gullah folklore to keep “haints” or spirits from entering homes and dwellings.
Product Details
| Semi-circle demilune shapeOne fixed shelfCarved accentsFinish: Haint Blue: A soft blue color which can be found on the ceilings of porches and entryways, window shutters and doors. Inspired by Gullah folklore brought to the American South more than 200 ye | Yes |
|---|---|
| Finish | Haint Blue: A soft blue color which can be found on the ceilings of porches and entryways, window shutters and doors. Inspired by Gullah folklore brought to the American South more than 200 y |
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6750-50003-34 |
| Carton Height | 11.25 |
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 99.00 |
| Carton Width | 37.25 |
| Clearance | 9.5 |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | No |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Maple Veneers |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 24.875W x 10.25D x 17.875H |
| Style | Traditional/Formal |
| Width | 28.00 |
| Weight | 66 |
| Image Role Data | {“6750_50003_40_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_50003_40_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6750_50003_40_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 28 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Traditional demilune accent table in maple veneers with a blue finish and one shelf for display or storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Clearance
These items are available at an everyday low price. Additional sales do not apply!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions about this product?
"*" indicates required fields




Reviews
There are no reviews yet.